thestand.co.il

על פודיום, מול טלפרומטר, לתת את מכירת חייכם


בנימין נתניהו משמש לא פעם מוקד לביקורות ותלונות, אך לזכותו יאמר שהוא אחד הפוליטיקאים היחידים שהם באמת נואמים בחסד ובטבעיות, שכן רק בשנת 2009 התנסה נתניהו לראשונה בטלפרומטר בנאומיו.
עד אז, נהג נתניהו להקריא את דבריו מתוך טיוטות שהכין על גבי דפי ניירפודיום
כשזה נוגע לכישורי נאום, נהוג לחשוב שאו שיש לך את "זה" או שאין לך. כשאנחנו אומרים "זה", אנחנו מתכוונים לאותה תכונה קוסמית, אשר הופכת את הנואמים הגדולים ביותר לכריזמטיים, ענייניים ומחוננים.

אלא שזה לא מדוייק לקבוע שהכשרון לנאום הוא בהכרח תכונה מולדת, שכן ישנם כלים, כמו למשל הטלפרומטר, שמסייעים לגדולי אנשי הטלוויזיה, הפוליטיקאים והמרצים לשרוד את הופעתם מול הקהל בהצלחה.

במאמר הבא ננסה להבין מהו הטלפרומטר, לאילו מצבים הוא נועד ובעיקר- כיצד בוחרים במכשיר המתאים.מהו הטלפרומטר?

הטלפרומטר הוא מכשיר אלקטרוני שמציג טקסטים בקצב קבוע. הטלפרומטר הוא מעין הגרסא הדיגיטלית והמשודרגת לכרטיסיות שנהוג היה להחזיק באופן ידני ולעשות בהן שימוש בתוכניות בידור ואקטואליה בטלוויזיה.

את הטלפרומטר נהוג להציב מתחת לעדשת המצלמה, כך שהוא יהיה נסתר מקהל הצופים וגלוי רק בפני מי שאמור לנאום או להציג את דבריו בפומבי.

הטלפרומטר מאפשר לנואם לא לאבד את קשר העין עם קהל צופים שלו, ובכך הוא מאפשר ליצור נאום רציף, מחשמל וכריזמטי יותר. מדובר גם בפתרון יעיל עבור אנשים הנמצאים בתחילת הקריירה המקצועית שלהם, ונוטים לשכוח את דבריהם או לגמגם, בהיעדר טקסט קבוע מראש.

הטלפרומטר אמנם הומצא כבר בשנת 1950 ע"י אדם בשם פרד ברטון ג'וניור, אך נעשה בו שימוש קבוע רק עשורים אחר כך, בתחילת שנות ה-90', בתוכניות אירוח פופולריות כמו זו של ג'וני קרסון למשל.

שילובו של הטלפרומטר בעולם הפוליטי לא היה מובן מאליו עד קמפיין הבחירות של אובמה, נשיא ארה"ב המכהן, שהתפרסם בזכות נאומי הטלפרומטר שלו וידוע כפוליטיקאי שלא זז ללא הטלפרומטר השקוף מגבולות הבית הלבן.

אמנם לא פעם זוקפים לזכותו של אובמה יכולות נאום מרשימות, אך בפועל, בפעמים הנדירות שבהן הוא התבקש לנאום ללא ידידו הטלפרומטר השקוף, הוא התגלה כנואם מגמגם ולא מאוד מרשים. הנשיא לשעבר קלינטון היה הראשון לעשות שימוש בטלפרומטר, שכן עד אז התופעה לא הייתה נפוצה בארה"ב והייתה שמורה בעיקר לתעשיית הבידור.

ומה בארץ? אז חוץ מבנימין נתניהו שזכה להשתעשע בטלפרומטר, גם לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הזדמן לנאום בסיועו של המכשיר, אלא שאולמרט העדיף לוותר על עזרתו האדיבה, וחזר כמעט באופן מיידי לרשימות שהכין בכתב ידו.


כיצד בוחרים טלפרומטר מתאים?

ישנם כמה קריטריונים שיש לקחת בחשבון בעת רכישת טלפרומטר:

  • האם אתם מתכוונים לנאום בפני מצלמת וידאו? במידה וכן, רצוי לרכוש טלפרומטר עם נקודת חיבור למצלמה, כמובן שמומלץ גם לוודא כי סוג החיבור הוא מתאים.
  • האם אתם תמוקמו במרחק רב מהמצלמה? האם אתם סובלים מקשיי ראייה? גם אם עניתם רק על אחת התשובות בחיוב, הרי שחשוב לרכוש טלפרומטר עם מסך גדול יחסית, כך שתוכלו לקרוא ממנו את הטקסט בנוחות. דמיינו לעצמכם כמה מביך זה יהיה לעמוד מול המצלמה ולכווץ עיניים בניסיון לקרוא את הטקסט.
  • במידה ואתם מתכוונים לתפעל בעצמכם את הטלפרומטר, הרי שיתכן שתזדקקו לאביזרים משלימים כדי להקל על משימת התפעול, כמו למשל שלט רחוק, קליקר וכן אביזרים כלליים הדרושים לתחזוקה שוטפת, כמו לדוגמא סוללת. מומלץ לברר על כל האביזרים המשלימים כבר במעמד הרכישה.

טלפרומטר- היכן וכמה?

את הטלפרומטר ניתן להשיג בחנויות ציוד הקלטה ובאולפנים. בדרך כלל, אולפנים מציעים שירותי טלפרומטר כחלק מעסקת חבילת הקלטה, אך לא בהכרח, וישנם כאלה שיציעו לכם את האפשרות לרכוש את הטלפרומטר בנפרד.

בחו"ל, הדגם הצנוע ביותר של הטלפרומטר יעלה כ-80$ בלבד, ואילו דגמים יקרים יותר יכולים להגיע אפילו לרף ה-3,500$. מאחר שבארץ טלפרומטרים פחות נפוצים, המבחר הקיים אינו רב, ואילו העלויות יקרות באופן משמעותי עקב מיסי יבוא.


על הפודיום כאביזר משלים

אם כבר השקעתם בפרזנטציה ורכשתם טלפרומטר שיסייע לכם לצלוח בשלום את משימת הנאום, הרי שכדאי גם שתשקלו לרכוש פודיום כאביזר משלים.

תמיד יהיו אלו שמתיימרים להבין בשפת גוף ויגידו שמוטב לא לשים בין הנואם לקהל שום חוצץ, אך בפועל, הפודיום המוגבה יוצר אפקט מרשים שאין שני לו, וכתוצאה מכך כל נואם שמכבד את עצמו מקפיד לשאת את נאומו על במה מוגבהת.

בדומה לטלפרומטר, ישנם סוגים שונים של דוכנים למכירה, החל מהדוכנים הבסיסיים ביותר שעלותם עומדת על כ-750-1500 ש"ח בלבד ועד לדוכנים בהתאמה אישית. דוכנים למכירה המעוצבים בהתאמה אישית ניתן להזמין מנגריות מובילות, בהתאם למפרט המידות שמבקש הלקוח ובשילוב חומרי גלם איכותיים.

פודיום אמור לא רק ליצור אפקט מרשים, אלא גם להיות פונקציונלי. הדבר חשוב במיוחד כשיש לשאת הרצאה באולם סגור בפני קהל רב, אז יש צורך לשלוט גם בתאורה וההגברה באולם.

בדיוק לשם כך הומצאו פודיומים 'חכמים' שמכילים בתוכם גאדג'טים רבים שאמורים להקל על המרצה, כמו למשל מחשב או דיוידי. פודיומים מסוג זה עלולים לעלות 15000-25000 ש"ח.

כדאי לקחת בחשבון, שמי שאינו זקוק לפודיום באופן קבוע אלא רק עבור נאום חד פעמי, יכול לפנות אל חברת השכרת דוכנים בעלות של 250 עד 700 ש"ח בלבד, כולל הובלה. הם אמנם לא יהיו פודיומים מותאמים אישית או מתוחכמים מדי, אבל הם בהחלט יעשו את העבודה.

עיצוב דוכנים צריך להתבסס לא רק על המראה שנוצר, אלא גם על פי קריטריוניים טכניים יותר, כמו היכן ניתן יהיה להציב את המצלמה והטלפרומטר. עיצוב דוכנים צריך להיות סולידי, לשדר מקצוענות ובעצם כל תחושה אחרת שהנואם רוצה להעביר בנאומו.


כל מקצוען בתחום הטלוויזיה יעיד על כך שהקריאה הראשונה מהטלפרומטר עשויה להיות מביכה ולא טבעית, ולכן מומלץ לתרגל בקול את הקריאה בחדר לבד, לפני המבחן האמיתי
16/10/2011    thestand.co.il
פורום סטנדים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר thestand.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2021 thestand.co.il כל הזכויות שמורות
אתר סטנד מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הסטנדים
מחפשים חברה להשכרת דוכנים? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם חברות מתקני תצוגה בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!